Menu

Anna Purna - koszulka górska dla kobiet walczących

Anna Purna to wyjątkowy projekt, bo opowiada historię kobiet, które 28 lat po pierwszych zdobywcach Annapurny (8091 m) „dzięki zespołowej pracy, dzięki upartości w dążeniu do celu, jako pierwsze z rodu niewiast stanęły na szczycie” tej potężnej góry. Mowa oczywiście o Arlene Blum i jej towarzyszkach, które walcząc z typowo męskim wyobrażeniem siły, osiągnęły dużo więcej niż tylko wierzchołek Annapurny.

W tych czasach podbój gór wysokich przez długi czas był domeną mężczyzn. Dopiero spektakularne wydarzenia z lat 80 udowodniły, że kobiety mogą być równoprawnym partnerem od liny. Ta niezwykle inspirująca historia sprawiła, że podjęliśmy się graficznej reinterpretacji tematu „Woman’s place is on top”. Projektując koszulkę postawiliśmy na minimalistyczny styl, po to tylko, żeby zachować  oryginalny przekaz i żeby na nowo ożywić emocje, jakie wówczas towarzyszyły przedsięwzięciu "American Women's Himalayan Expeditions – Annapurna". Więcej o tej niezwykłej historii „zdobywania mężczyzn i Annapurny” przeczytacie w tym artykule: Bo miejsce kobiet jest na szczycie!

Projektując koszulkę z nadrukiem Anna Purna długo zastanawialiśmy się nad materiałem. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ gdzieś tam intuicyjnie czuliśmy, że bawełna do tego projektu może zwyczajnie nie pasować. Na domiar tego, nasi łódzcy producenci dzianiny bawełnianej byli w tym czasie jakoś niezwykle opieszali w wysyłce próbek. Miotaliśmy się jak chorągiewka na wietrze, nie mogąc zdobyć dzianiny na projekt, i  gdy już wydawało się, że „jest dramat”, z pomocą przyszła nam nasza szwalnia. Po szybkich oględzinach i „macankach” zdecydowaliśmy się na zakup wiskozy z domieszką elastanu. I chociaż była ona znacznie droższa od bawełny, nie żałowaliśmy tej decyzji. No dobra, w pierwszej fazie żałowaliśmy, bo wiskoza jest tak różna od bawełny, a my byliśmy przyzwyczajeni do bawełny, ale po odszyciu prototypu i zaobserwowaniu "koszulki górskiej w akcji", zgodnie stwierdziliśmy, że wiskoza to był strzał w dziesiątkę! 

Być może nie wszyscy wiemy co to jest wiskoza, a na pewno już panowie kupujący koszulki swoim kobietom. Dlatego w tym artykule znajdziecie trochę informacji o samym materiale, i kilka ważnych rad, sankcjonujących zasady obsługi naszej koszulki z nadrukiem "Woman's Place is on top".

Co to jest wiskoza?

Wiskoza powstaje w wyniku chemicznej obróbki celulozy, a więc jest to włókno sztuczne, ale nie należy go mylić z włóknem syntetycznym. Celulozę do produkcji wiskozy otrzymuje się z oczyszczonej masy drzewnej (najczęściej z drzew iglastych, niekiedy liściastych), która później przetwarzana jest na płyn przędzalniczy o konsystencji miodu. Ciecz ta w kolejnym procesie przetłaczana jest przez zespół dysz i w procesie koagulacji zamieniana na delikatne i miłe w dotyku włókno. Wiskoza posiada właściwości zbliżone do bawełny, a w dotyku do jedwabiu. Jest delikatna, ale ma większą wytrzymałość od bawełny i większy połysk. Jest zatem dzianiną niemalże idealną, doskonale sprawdzającą się w okresach letnich.

Właściwości materiału

Wiskoza jest materiałem termo aktywnym, oddychającym i wyrównującym różnice temperatur. Posiada właściwości chłodzące, antyseptyczne, w dotyku jest zimna, mocno pochłania wilgoć, przez co jest szczególnie przyjazna dla skóry, ale nie izoluje, dlatego wiskoza doskonale sprawdza się latem. Koszulki z wiskozy są idealne na upały, ponieważ nie kleją się do ciała i nie widać na nich plam od potu, a dodatkowo idealnie okalają ciało. Niestety, łatwo się gniotą, ale również szybko potrafią się rozprostować w trakcie noszenia. Wiskoza zmieszana z elastanem, jak w przypadku projektu Anna Purna, jeszcze na tym zyskuje, ponieważ elastan sam w sobie jest odporny na tłuszcz, nie elektryzuje się i nie należy do grupy alergenów. Co ciekawe, wiskoza jest również bardzo podatna na farbowanie, dzięki czemu jej desenie i barwy są niezwykle naturalne i wyraziste.

Jak prać Anna Purnę?

Damską koszulkę Anna Purna (mimo że ma 8091 m n.p.m.) pierzemy standardowo, czyli w 30, maksymalnie w 40 stopniach, najlepiej w trybie ręcznym i na lewej stronie. Akurat pranie na lewej stronie dotyczy chyba wszystkich ubrań, bo odwrócone na drugą stronę zwyczajnie mniej zużywają się przy praniu. Ale mniejsza o to. Do prania Anna Purny warto użyć proszku do tkanin delikatnych i bez wybielacza. Uwaga skierowana do panów na marginesie, Ankę pierzemy z jasnymi rzeczami! Tak, to prawda, co mówią nasze mamy, rzeczy kolorowych nigdy nie mieszamy z jasnymi.
Jak już wypierzemy koszulkę, możemy ją lekko odwirować i rozwiesić, gdy jest jeszcze mokra. Nigdy jej nie zwijamy, nie gnieciemy i nie rozciągamy. A gdy uda nam się ją ładnie rozłożyć (np. na ręczniku i na oparciu fotela) to może się okazać, że po wyschnięciu prasowanie nie będzie potrzebne.

Jak prasować?

Jeżeli Anna Purnę nie uda nam się ładnie wysuszyć (czytaj: ładnie rozłożyć przed suszeniem) i będzie jakby wyciągnięta z gardła, to do prasowania używamy średniej temperatury, a sam materiał odwracamy na lewą stronę. Kolejna uwaga do panów, żelazka na pokrętłach temperatury oprócz skali kolorystycznej (od czerni do czerwieni, jak na obrotomierzu silnika) posiadają również oznaczenia „kropkowe”. Jedna kropka to niska temperatura, dwie kropki to średnia temperatura, trzy kropki to wysoka temperatura. Koszulkę damską Anna Purna prasujemy maksymalnie przy dwóch kropach. Staramy się również nie naciskać mocno żelazkiem w okolicach szwów.

Czy prasujemy nadruk?

Nigdy w życiu, ale jak już bardzo chcemy wyprasować materiał pod nadrukiem, to koniecznie odwróćmy koszulkę na lewą stronę, podłóżmy cienki kawałek materiału (między żelazko a koszulkę) i w ten sposób prasujmy. Rzecz jasna, można to zrobić bez tego materiału, ale kontakt gorącego żelazka z obszarem zadrukowanym (koszulka nadal na lewej stronie) musi być maksymalnie krótki. Nie mniej, nie gwarantujemy, że wszystko odbędzie się bez szkód. My tak robimy, ale całkowicie na własną odpowiedzialność. :)

I ostatnia bardzo ważna rzecz. Koszulkę Anna Purnę należy naturalnie nosić! Zresztą, wszystkie nasze koszulki z nadrukiem climbe powinno nosić się naturalnie. W końcu rasowy t-shirt, stojący w opozycji do chińskiej tandety, do czegoś zobowiązuje!

Zobacz artykuł poświęcony historii powstawania koszulki Anna Purna

Climbe metka naturalnie nosić

Climbe

Climbe to designerska marka odzieżowa. Szyjemy koszulki górskie, koszulki wspinaczkowe (z autorskim nadrukiem Climbe) dla ludzi aktywnych i ceniących niepowtarzalny design. Tworzymy również grafiki ścienne, plakaty na zamówienie, kubki porcelanowe (design mug) i inne przedmioty nawiązujące do turystyki górskiej, wspinania, podróży i eksploracji.

Zobacz nasz sklep z koszulkami

Climbe

Climbe Projektowanie Graficzne Piotr Picheta
ul. Bolesława Chrobrego 20/7
32-020 Wieliczka
NIP 678-268-64-62
REGON 364133207

http://www.sklep-climbe.pl

http://www.kkowalska.com

Społeczność

  • facebook
  • google plus
  • pinterest
  • instagram
  • rss