Menu

Prokletije. Bałkański Kocioł Niepogody

Góry Przeklęte symbolizują surowość i niedostępność, co w dużej mierze odzwierciedla ich charakter. Strzeliste, trudno dostępne, latem pozbawione wody, a zimą zasypane śniegiem prawie po czubki szczytów. Będąc tam, dość ciężko oprzeć się pokusie, że te góry faktycznie mogą być przeklęte.

-----------------
Góry Północnoalbańskie, Alpy Albańskie
(serb. Prokletije - "Przeklęte") należą do wielkiego łańcucha Gór Dynarskich. Pod względem wysokości przypominają nasze Tatry, ale są to chyba jedne z ostatnich gór w Europie, których eksploracja wciąż postępuje, szczególnie zimą.

Prokletije znajdują się na terenie Albanii, Czarnogóry i Kosowa. Na obszarze tym usytuowany jest Bałkański Park Pokoju, który posiada status eksterytorialny, a więc w obrębie parku i po jego wyznaczonych szlakach można swobodnie przekraczać granice trzech państw.  

Góry Przeklęte symbolizują surowość i niedostępność, co w dużej mierze odzwierciedla ich charakter. Strzeliste, trudno dostępne, latem pozbawione wody, a zimą zasypane śniegiem prawie po czubki szczytów. Będąc tam, dość ciężko oprzeć się pokusie, że te góry faktycznie mogą być przeklęte.

Jedna z teorii zakłada, że nazwa "Prokletije" wzięła się od tzw. przeklętych bieszek (spolszczone), a więc od nielicznych, ale bardzo ważnych wysokogórskich pastwisk, o które to biły się poszczególne wioski i rody. Walki te potrafiły być bardzo zajadłe, nierzadko krwawe, a i im częściej wybuchały, tym coraz mocniej utrwalały lokalne antagonizmy, które później, przez dziesiątki lat wielkrotnie powracały złowieszczym echem.

Z kolei inna z teorii zakłada, że nazwa "Prokletije" wzięła się od starej legendy o trzech synach, którzy to walcząc o wdzięki poznanej dziewczyny, wzajemnie pozabijali się w górskiej dolinie. Gdy ich matka to zobaczyła, przeklęła dziewczynę głośno krzycząc "prokletije, prokletije", co znaczyło "przeklinam cię, przeklinam cię", a echo niosło jej pełen rozpaczy krzyk przez dzikie i niedostępne góry. I gdy lokalni mieszkańcy później wspominali tą tragedię, zawsze przypominali sobie przerażające echo, które zamiast cichnąć, stawało się głośniejsze i bardziej przerażające, im dalej uciekało w góry. A gdy było już naprawdę daleko, gdzieś na czubkach szczytów, przemieniło się w demoniczny ryk "Prokletije". Od tego momentu lokalni mieszkańcy zaczęli nazywać te góry przeklętymi, i gdy nie musieli, nie zapuszczali się w ich głąb. Ci jednak, którzy mimo ostrzeżeń i próśb szli w górę ciągnąc za sobą stada owiec i kóz, bili się między sobą o pastwiska, i w imię tych pastwisk umierali.

W 2012 roku, gdy wybieraliśmy w Góry Prokletije, to przekleństwo uderzyło również w nas. Tylko w lutym na Bałkanach spadło wtedy ponad 3 metry śniegu, odcinając od świata setki małych, bałkańskich miejscowości. Kilka tygodni później, w marcu, gdy jechaliśmy przez Bałkany, wioski były już przejezdne, ale góry wciąż pokryte były grubą, dziewiczą warstwą śniegu. A to, co działo się później, gdy byliśmy już w dolinie Buni e Jezerce (dolina jezior), zdecydowanie nosiło znamiona przekleństwa. Nie będziemy jednak zdradzać za wiele, ponieważ zamiast opowiadać, dużo fajniej jest to zobaczyć.

Z tego miejsca zapraszamy Was serdecznie do obejrzenia filmu "Prokletije. Bałkański Kocioł Niepogody", będącego zapisem przekleństwa, które skończyło się szczęśliwie. W końcu, "nie ma tego złego, co by na dobre ni wyszło".

Climbe

Climbe to designerska marka odzieżowa. Szyjemy koszulki górskie, koszulki wspinaczkowe (z autorskim nadrukiem Climbe) dla ludzi aktywnych i ceniących niepowtarzalny design. Tworzymy również grafiki ścienne, plakaty na zamówienie, kubki porcelanowe (design mug) i inne przedmioty nawiązujące do turystyki górskiej, wspinania, podróży i eksploracji.

Zobacz nasz sklep z koszulkami

Climbe

Climbe Projektowanie Graficzne Piotr Picheta
ul. Bolesława Chrobrego 20/7
32-020 Wieliczka
NIP 678-268-64-62
REGON 364133207

http://www.sklep-climbe.pl

http://www.kkowalska.com

Społeczność

  • facebook
  • google plus
  • pinterest
  • instagram
  • rss