Menu

Les Trois Monts Mont Blanc 3M

Droga Les Trois Monts, inaczej nazywa 3M, jest najwyżej ocenianą – w alpejskiej skali trudności – regularną drogą na Mont Blanc. Pod pojęciem regularną, mamy oczywiście na myśli drogę turystyczną (klasyczną wspinaczkę alpejską), nie wymagającą trudnej wspinaczki w sensie stricte.

Droga Les Trois Monts rozpoczyna się na przełęczy Col du Midi (3532 m), z której to północno-wschodnią granią idzie się przez śnieżno-lodowe stoki Mont Blanc du Tacul i Mont Maudit, żeby finalnie osiągnąć wierzchołek Mont Blanc. Wariant ten wyceniany jest na PD+ (dość trudno), czyli nie jest on bardzo trudny, ale należy przyznać, że dostarcza wiele emocji, zarówno pod kątem widokowym, jak i pod kątem obiektywnych trudności, które napotkać można na Mont Blanc du Tacul i Mont Maudit.

Mont Blanc du Tacul, ze względu na wiszące seraki, które regularnie lecą do podstawy ściany, jest niezwykle niebezpieczną górą. Z kolei Mont Maudit, ze swoją stromą i zaśnieżoną ścianą, stanowi poważne zagrożenie lawinowe. Zatem, wybierając wariant 3M, który liczy aż 17 km drogi tam i z powrotem, oraz około 2000 metrów przewyższenia, należy być dobrze przygotowanym kondycyjnie i świadomym, że droga ta nie należny ani do łatwych, ani do bezpiecznych. To właśnie Mont Blanc du Tacul i Mont Maudit powodują najwięcej śmiertelnych wypadków w masywie Mont Blanc.

Wyjazd wsparli: Lyofood oraz Lawiny.com

Przedstawiamy Wam krótki filmowy zapis z wycieczki na Mont Blanc drogą 3M, który miał miejsce w sierpniu 2013 roku.

W filmie występują: Michał Czaja, Marcin Krutys, Korczi, Piotr Picheta.
Montaż: Piotr Picheta (www.climbe.pl, www.sklep-climbe.pl)
Ilustracja i opracowanie graficzne: Katarzyna Kowalska-Picheta (www.climbe.pl, www.sklep-climbe.pl)

Wersja filmu full HD. 

Climbe

Climbe to designerska marka odzieżowa. Szyjemy koszulki górskie, koszulki wspinaczkowe (z autorskim nadrukiem Climbe) dla ludzi aktywnych i ceniących niepowtarzalny design. Tworzymy również grafiki ścienne, plakaty na zamówienie, kubki porcelanowe (design mug) i inne przedmioty nawiązujące do turystyki górskiej, wspinania, podróży i eksploracji.

Zobacz nasz sklep z koszulkami

Artykuły powiązane

Climbe

Climbe Projektowanie Graficzne Piotr Picheta
ul. Bolesława Chrobrego 20/7
32-020 Wieliczka
NIP 678-268-64-62
REGON 364133207

http://www.sklep-climbe.pl

http://www.kkowalska.com

Społeczność

  • facebook
  • google plus
  • pinterest
  • instagram
  • rss