Menu

Uszba. Wilczyca Kaukazu

Uszba to wilczyca Kaukazu, drapieżnik pośród gór, gotowa błyskawicznie zaatakować, i tak samo szybko skryć się za zasłoną z chmur. Na swoich stromych ścianach bezustannie zmusza do wyczerpującej walki, a gdy wreszcie zaatakuje, bywa naprawdę groźna. Uszba zawsze polowała na alpinistów”, ale nigdy nie robiła tego „złośliwie”.

Ten majestatyczny, dwuwierzchołkowy szczyt w Kaukazie Centralnym, nazywany często „Matterhornem Kaukazu”, ma po prostu taką naturę. I nie jest to fanaberyczny wymysł człowieka, który nazywając po swojemu zagrożenia, próbuje usilnie ujarzmić otaczający go świat, zamaskować własną słabość, wzbudzić w sobie ulotne poczucie kontroli, lecz stan rzeczywisty, dokonany w każdym calu, bowiem Uszba to góra, która swoim kształtem wzbudza nieodparte poczucie zagrożenia.

Właśnie takich gór szukał Vittorio Sella (1859-1943), włoski alpinista i wybitny fotograf, który pod koniec XIX wieku (1889, 1890, 1896) odbył trzy wyprawy w Kaukaz Centralny.” Co ciekawe, Vittorio Sella przez wielu ludzi na świecie uważany jest za najwybitniejszego fotografa górskiego, który potrafił się wspinać, i w tym samym czasie realizować niezwykłe projekty fotograficzne. Nie był on zwykłym dokumentalistą, który owładnięty pragnieniem zdobywania wielkich szczytów, fotografował w pośpiechu, bez dbałości o detal, o kadr, o światło i warunki atmosferyczne. Wręcz przeciwnie. Sella z wielkim pietyzmem zwracał uwagę na otaczającą go rzeczywistość i utrwalał ją w sposób niespotykany.

Fotografia Vittorio Selli nie była, ani nie jest „ogólnie rozumianą 'fotografią górską', lecz raczej fotografią wierzchołków, ośnieżonych szczytów. Samotnych, nieprzyjaznych, bezludnych ostępów. Miejsc, które zdają się nienawidzić człowieka i których człowiek nieustannie poszukuje.” Może właśnie dlatego fotografia Selli porównywana był do malarstwa Williama Turnera, który swoimi morskimi pejzażami, potrafił oddać niezwykłą głębie i dramaturgię obrazów.

W 1889 roku Vittorio Sella, będąc w górach Kaukazu Centralnego, wykonał serię niezwykłych zdjęć Uszby, z których emanuje potęga natury i zarazem dramatyczna cisza, tak charakterystyczna dla drapieżnej Uszby. Zafascynowani tymi zdjęciami, stojąc w o obliczu rychłego spotkania z tą górą, postanowiliśmy pokazać Wam kilka fotograficznych reprodukcji Vittorio Selli z 1889 roku. W roli głównej Uszba i Kaukaz Centralny.

Zdjęcia zaczerpnięte zostały ze strony internetowej Harvard Art Museums, na której to znajdziecie wszelkie informacje m.in. o prawach autorskich. Ponadto, na stronie muzeum istnieje możliwość zamówienia odbitek.

Climbe

Climbe to designerska marka odzieżowa. Szyjemy koszulki górskie, koszulki wspinaczkowe (z autorskim nadrukiem Climbe) dla ludzi aktywnych i ceniących niepowtarzalny design. Tworzymy również grafiki ścienne, plakaty na zamówienie, kubki porcelanowe (design mug) i inne przedmioty nawiązujące do turystyki górskiej, wspinania, podróży i eksploracji.

Zobacz nasz sklep z koszulkami

Więcej w tej kategorii: « Strach ma WIELKIE oczy

Climbe

Climbe Projektowanie Graficzne Piotr Picheta
ul. Bolesława Chrobrego 20/7
32-020 Wieliczka
NIP 678-268-64-62
REGON 364133207

http://www.sklep-climbe.pl

http://www.kkowalska.com

Społeczność

  • facebook
  • google plus
  • pinterest
  • instagram
  • rss