Menu

Dufourspitze. Punta Dufour

Monte Rosa to potężny, wielowierzchołkowy masyw górski znajdujący się we wschodnich Alpach Pennińskich, na granicy szwajcarsko-włoskiej. W jego obrębie znajduje się aż 17 szczytów (według niektórych źródeł 15), z czego aż 12 przekraczają wysokość czterech tysięcy metrów.
Kulminacją masywu Monte Rosa jest wierzchołek Dufourspitze (4634 m.), który pod względem wysokości uważany jest za trzeci wierzchołek należący do Korony Europy. Dufourspitze (wł. Punta Dufour) leży po stronie szwajcarskiej i jest najwyższym szczytem Szwajcarii.

Nazwa Dufourspitze nadana została na cześć szwajcarskiego kartografa i inżynieria Guillaume’a Henriego Dufoura. Ów kartograf zasłynął tym, że jako pierwszy sporządził pełną mapę topograficzną Szwajcarii, która do dnia dzisiejszego uważana jest za najstarszą, oficjalną mapą tego kraju.

Pierwsze wejście na główny wierzchołek odnotowano 1 sierpnia 1855 roku. Od tego czasu Dufourspitze był atakowany i zdobywany niezliczoną ilość razy, dzięki czemu stał się jednym z najpopularniejszych szczytów w masywie Monte Rosa. Wspinaczka na Dufourspitze (od strony szwajcarskiej) zaczyna się w niezwykle popularnej miejscowości Zermatt, jednak do samego Zermatt nie możliwości dojechania własnym samochodem. Obowiązuje tu całkowity zakaz używania pojazdów z silnikami spalinowymi, dlatego ostatnią, zmotoryzowaną miejscowością w dolinie Mattertal jest Täsch. Drogę dzielącą Täsch i Zermatt pokonać można wyłącznie taksówką, kolejką elektryczną, bądź pieszo.

Klasyczna droga na Dufourspitze prowadzi przez schronisko Monte Rosa Hütte. Większą część drogi pokonuje się lodowcem, dopiero pod sam koniec wchodzi się na eksponowaną grań, wycenianą według skali alpejskiej na PD+ (dość trudno).

Zapraszamy Was do obejrzenia krótkiej, filmowej relacji z wycieczki na Dufourspitze (4634 m.), najwyższy szczyt Szwajcarii.


Tytuł filmu: Dufourspitze. Punta Dufour. 2016, Polska, 23 min. 36 s.
Zdjęcia: Michał Czaja, Marcin Krutys, Piotr Picheta
Reżyseria i montaż: Piotr Picheta
Opracowanie graficzne: Katarzyna Kowalska-Picheta
Produkcja: Climbe Projektowanie Graficzne Piotr Picheta. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.

Więcej informacji o filmie, wykorzystanej muzyce i prawach autorskich znajdziecie na naszym kanale Youtube.

Climbe

Climbe to designerska marka odzieżowa. Szyjemy koszulki górskie, koszulki wspinaczkowe (z autorskim nadrukiem Climbe) dla ludzi aktywnych i ceniących niepowtarzalny design. Tworzymy również grafiki ścienne, plakaty na zamówienie, kubki porcelanowe (design mug) i inne przedmioty nawiązujące do turystyki górskiej, wspinania, podróży i eksploracji.

Zobacz nasz sklep z koszulkami

Climbe

Climbe Projektowanie Graficzne Piotr Picheta
ul. Bolesława Chrobrego 20/7
32-020 Wieliczka
NIP 678-268-64-62
REGON 364133207

http://www.sklep-climbe.pl

http://www.kkowalska.com

Społeczność

  • facebook
  • google plus
  • pinterest
  • instagram
  • rss